HAKKIMIZDA

Kreşendo, müzik sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğinin norm olduğu çok sesli bir dünyayı hayal eden bir sosyal girişim.

Haziran 2021’de Beats By Girlz Türkiye adıyla çalışmalarına başlayan Kreşendo, New York merkezli bir müzik girişimi olan We Make Noise global organizasyonuyla işbirliği içerisinde çalışmalarına başlamıştır. Türkiye’de kadınların ve dezavantajlı grupların müzik sahnesinde daha fazla yer bulmasına olanak sağlayan projeler geliştiren organizasyon, herkesin müziğe eşit olarak katılmasını hedefliyor. Bağımsız bir kültür kurumu olarak çok sesli bir müzik sektörünün inşası için sektördeki aktörlerin güçlendirilmesine ve bu yolla kültürün demokratikleşmesine katkı sunuyor.

“Kreşendo bir müzik eserinde gerçek anlamda seslerin daha da veya gittikçe güçleneceğini belirten harekettir.” Sözlükler “kreşendo”yu böyle tanımlıyor. Bizler de ismimizden aldığımız ilhamla, bir “hareket” yaratmayı; müzik sahnesinde gerçekleşecek dönüşümle çeşitliliği ve yaratıcılığı git gide güçlendiren bir toplumsal etkiyi hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki sesler birlikte güçlü.

Kreşendo sosyal etkiyi önceleyen, elde ettiği geliri dağıtmayan ve kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişimdir. Kreşendo adıyla gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarımızı Sınırlı Sorumlu Ada Sanat Teknoloji Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında yürütüyoruz.