Benim Şehrim Benim Sesim

“Benim Şehrim, Benim Sesim” Kreşendo’nun kariyerinin başındaki müzisyen kadınlar için geliştirdiği bir sanatçı gelişim projesi. Kadınların yaşadıkları şehirleri müzikleriyle yorumlamalarına olanak sağlayan, bambaşka müzikal deneyimlerle müzik ve teknoloji alanlarında değişimi ve kendi müzik prodüksiyonlarını gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçlayan bir proje.

Her yıl farklı katılımcıların yer aldığı eğitimler ve beraberinde gelen albümlerin yanı sıra “Benim Şehrim Benim Sesim” genişlemeye devam eden bir konser projesi olarak da yola devam ediyor. “Bu Festival Bizim” kapsamında 2023 yılında sahnesinde ilk iki edisyondan katılımcıların yanı sıra onlarca müzisyen kadına yer veren proje bir “sanatçı gelişim” projesi olmasının yanında farklı müzisyen kadınları seyirci ile buluşturan bir “keşif” projesi olarak ifade edilebilir.

Benim Şehrim Benim Sesim III

Spotify List

Üçüncü edisyonu ile 2024’te de devam eden projenin bu dönem katılımcıları Balkan ülkelerinden ve Ankara’dan! Katılımcılar, proje süresince müzik prodüksiyonu, soundscape, müzik yayını gibi birçok konuda eğitimler aldılar ve belirli aralıklarla feedback oturumlarına katıldılar. Daha sonra aldıkları eğitimlerin katkılarıyla, yaşadıkları şehirlerde çıktıkları ses yürüyüşlerinden aldıkları kayıtları birtakım müzikal kompozisyonlara dönüştürdüler. Bu çalışmaları barındıran “Benim Şehrim Benim Sesim III” albümü 26 Nisan’da tüm müzik platformlarında yayınlandı. Albüm Ankara ve Balkanlar’dan katılımcıların proje için ürettiği şarkılardan oluşuyor.

Benim Şehrim Benim Sesim II

Spotify List

Türkiye’deki sanatçılar arasındaki kültürel çeşitliliği vurgulamayı amaçlayan, Birleşik Krallık’tan Saffron Records işbirliğiyle kurulan projenin ikinci edisyonu için 15 katılımcı ile Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir merkez olarak seçildi. Proje boyunca çeşitli mentorluk buluşmaları ve feedback seansları ile katılımcıların yaşadıkları şehirde seçtikleri bölgelerde ses yürüyüşlerine çıkarak kaydettikleri seslerle ve tasarladıkları müzikal çerçeveyle bir kompozisyon oluşturmaları hedeflendi.  İkinci edisyonun çıktıları Nisan 2023’te tüm dijital platformlarda yayımlanan albümün yanı sıra İzmir ve İstanbul’da düzenlenen iki konser ile dinleyicilerle buluştu.

Benim Şehrim Benim Sesim

Spotify List

“Benim Şehrim, Benim Sesim” projesi Beats By Girlz Türkiye’nin British Council  destekleriyle düzenlediği, kariyerinin başındaki müzisyen kadınlar için bir sanatçı gelişim projesidir.  Kadınların yaşadıkları şehirleri müzikleriyle yorumlamalarına olanak sağlayan, bambaşka müzikal deneyimlerle müzik ve teknoloji alanlarında değişimi ve kendi müzik prodüksiyonlarını gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçlayan projenin ilk edisyonu, 2021 yılında aynı adlı bir albümle ve belgeselle tüm dijital müzik platformlarında ürünlerini paylaşarak hayata geçti. Aynı zamanda Mart 2022’de Women of the World Festival (Dünya Kadınlar Günü Festivali) İstanbul’un da bir parçası oldu.